Qyteti-nyje, Kamza, shtrihet në fillin e hollë të jetës në zgrip, e tendosur në skaje. Aty nyjëtohen liria dhe informalja, e drejta dhe e përligjura, shtetërorja dhe njerëzorja, jeta jonë si nyje për t’u zgjidhur dhe ngërçi i artikulimit të mendimit të lirë.

Në njërin skaj të këtij qyteti shtrihet terreni imagjinar në të cilin projektohet dinjiteti i njeriut, dhë në skajin tjetër gjithë çka prodhon padija e njeriut të nxituar të kapë me vrull ritmin e urbanes. Në njërin skaj gjallon jeta e njeriut që kërkon të ndërtojë mbi mungesën dhe në skajin tjetër njeriu që kërkon të gjejë nyjet me jetën.

Kjo është nyja e parë që shënon fillimin e rrëfimit të ngjarjeve në një qytet i cili kërkon të bëjë dhe të zhbëjë nyjet e veta. Kjo nismë nga një grup të rinjsh do të lejojë që gjërat të dalin në sipërfaqe, të gjenden lidhjet mes ngjarjeve, vendeve, fenomeneve dhe synon që të krijojë një hapësirë të lirë ku secili qytetetar të shprehë mendimin e tij dhe të jetë pjesë aktive e saj.

Në trajtën e një gazete elektronike, do të paraqesim, zgjidhim dhe lidhim nyjet institucionale, kulturore, dhe historitë njerëzore që shkurtojnë dhe zgjasin fillin jetësor të qytetit…

beni 1
A.V | 30.03.2020 | nyje.al  Nëse shohim një vrasje në rrugë, ne thërrasim policinë. Nëse ndodh një grindje në shkollë, thirret oficeri i sigurisë së shkollës. Nësë kemi një të sëmurë rëndë, me shumë gjasa, njoftohet →lexoni më tej...
muzeu i Hasit
Nebi Bardhoshi | 28.03.2020 | nyje.al Dje u dogj Muzeu Etnografik i Hasit. Në fakt vetëm dje u fol për të, pasi ishte lënë në harresë. Dje Muzeu Etnografik i Hasit, pati një ditë zie. →lexoni më tej...
foto cover 20
24.03.2020 | nyje.al Ditën e djeshme Kryeministri Rama ritheksoi se fasoneritë do të vazhdojnë të punojnë. Arsyetimi për këtë vendim sipas tij është ekzistenca e një ‘disiplinë të centralizuar’ të punës në këto fabrika. Ndërkohë që →lexoni më tej...
lajme flash..
nyje.al | 22.03.2020 Lajmet Flash të Nyjes janë përmbledhje satirike javore e ngjarjeve më të rëndësishme nga Kamza, vendi dhe bota. Përmes satirës përpiqemi të vëmë në pah përmasën parodike të reagimit të institucioneve dhe qytetarëve →lexoni më tej...
nyje
nyje.al | 19.03.2020 Nuk prodhojnë maska spitalore, as xhel dizinfektues, as barna farmaceutike dhe as produkte ushqimore, por aksesorë dhe veshje për markat më të shtrenjta italiane. Ndaj sot, me mijëra punëtorë në fasoneritë e Kamzës →lexoni më tej...
Annotation 2020-03-15 001847
nyje.al |16.03.2020 Intervistë me Dennis Carroll për Revistën Shkencore Nautilus.  Intervista u përgatit nga redaktori i revistës Kevin Berger më 12 mars, 2020. Dennis Carroll është ish-drejtor i programit të USAID-it PREDICT (PARASHIKO) fokusuar në hulumtimin e viruseve →lexoni më tej...
89867970_674083443168877_3729135303558955008_o (1)
14.03.2020 | nyje.al Dita e tretë nga ndërmarrja e masave të veçanta për parandalimin e përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19, dhe Kamza duket kështu. Rrugët e boshatisura. Lokalet, baret, kafenetë, piceritë, institucionet publike, tregjet →lexoni më tej...
FOTO
nyje.al | 13.03.2020   Zv. Ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli dhe drejtuesja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik (ISHP) dhanë sot deklaratën për shtyp në të cilën u shprehen se tashmë numri i →lexoni më tej...
WhatsApp Image 2020-03-08 at 7.58.41 PM
nyje.al | 08.03.2020   Sot, në larushinë e manifestimeve për 8 Marsin vajzat e Nyjes që janë njëherazi dhe bijat e grave që punojnë në fasoneri e ndjejnë të domosdoshme komunikimin intim me tjetrën, e cila ende →lexoni më tej...
nyje.al | 07.03.2020  Ditën e djeshme banorët e Zall Gjoçajt mbajtën protestën e radhës para Bashkisë Mat kundër ndërtimit të heceve në Parkun Kombëtar “Lurë-Mali i Dejes” nga kompania “Seka Hidropower”. Banorët i kërkuan këtij institucioni →lexoni më tej...
IMG_9732111
Banorët e Zall-Gjoçaj kanë protestuar sot para Bashkisë Mat, duke i kërkuar asaj të bëhet krah i tyre e jo të sjellë “vdekjen” e Parkut Kombëtar Lurë-Mali i Dejës. Gjatë aktit simbolik të dorëzimit të arkivolit →lexoni më tej...
Capture1
Pavjo Gjini | 04.03.2020 | nyje.al  Alain Badiou është filozof bashkëkohor francez, ndër të vetmit që ende e mbron filozofinë si ende të gjallë dhe të dallueshme nga praktikat e tjera teorike. Ka drejtuar katedrën e →lexoni më tej...
lajme flash..
nyje. al | 02.03.2020 Lajme flash: “Anulohen udhëtimet në aeroportin e Kukësit”