Qyteti-nyje, Kamza, shtrihet në fillin e hollë të jetës në zgrip, e tendosur në skaje. Aty nyjëtohen liria dhe informalja, e drejta dhe e përligjura, shtetërorja dhe njerëzorja, jeta jonë si nyje për t’u zgjidhur dhe ngërçi i artikulimit të mendimit të lirë.

Në njërin skaj të këtij qyteti shtrihet terreni imagjinar në të cilin projektohet dinjiteti i njeriut, dhë në skajin tjetër gjithë çka prodhon padija e njeriut të nxituar të kapë me vrull ritmin e urbanes. Në njërin skaj gjallon jeta e njeriut që kërkon të ndërtojë mbi mungesën dhe në skajin tjetër njeriu që kërkon të gjejë nyjet me jetën.

Kjo është nyja e parë që shënon fillimin e rrëfimit të ngjarjeve në një qytet i cili kërkon të bëjë dhe të zhbëjë nyjet e veta. Kjo nismë nga një grup të rinjsh do të lejojë që gjërat të dalin në sipërfaqe, të gjenden lidhjet mes ngjarjeve, vendeve, fenomeneve dhe synon që të krijojë një hapësirë të lirë ku secili qytetetar të shprehë mendimin e tij dhe të jetë pjesë aktive e saj.

Në trajtën e një gazete elektronike, do të paraqesim, zgjidhim dhe lidhim nyjet institucionale, kulturore, dhe historitë njerëzore që shkurtojnë dhe zgjasin fillin jetësor të qytetit…

Photo by Brian Miller on Unsplash
Përkthim | Analizë | Project Syndicate |29.04.2020  JOSEPH E. STIGLITZ, ARJUN JAYADEV, ACHAL PRABHALA Ndërkohë që hulumtuesit përreth botës po nxitojnë të zhvillojnë diagnoza dhe trajtime të reja për COVID-19, na duhet të mos harrojmë … →lexoni më tej...
ABSHISE- Orestia Kapidani
nyje.al |27.04.2020  Orestia Kapidani është fotografe e diplomuar në Akademinë e Arteve në Tiranë për Grafikë, dhe e specializuar në Fotografi dhe Imazh Dixhital në Universitetin e Artit dhe Dizajnit Halle, ku ka ndjekur edhe … →lexoni më tej...
Faqja e parë e gazetës “Aurora” me shkrimin e famshëm të Émile Zola për çështjen Dryfus
nyje.al | 24.04.2020 Shkrimi i mëposhtëm është shkëputur nga leksioni, tashmë klasik, i sociologut Max Veber, ‘Politika si Vokacion’ i dhënë për studentët në Mynih në vitin 1919. Max Veberi njihet si një ndër themeluesit … →lexoni më tej...
Kamëz, 20 mars 2020. Fotografi: Nyje.al
Olsi Lelaj | 21.04.2020 | nyje.al  “Distancimi social” është bërë pjesë e zhargonit covidian, fjalorin e të cilit po e përvetësojmë përditë. Indeksi i tij përbëhet, ndër të tjera, nga shifra ku mbizotërojnë “përqindja” dhe … →lexoni më tej...
Kisha ne Kamez
Mariana Syla |08.04.2020 |nyje.al  Insituti i Shëndetit Publik njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 236 teste për raste të dyshuar, ku 17 prej tyre rezultojnë të prekur me Covid-19 duke çuar në … →lexoni më tej...
estetika e varferise
Nebi Bardhoshi |08.04.2020 |nyje.al Shënime etnografike për Ditën Ndërkombëtare të Romëve Parantezë Në kohën e Partisë së Punës, romët vinin herë pas herë në lagjen ku jam rritur. Nuk e di pse, por dukej sikur … →lexoni më tej...
89769135_674085059835382_5350788171388944384_o
Mariana Syla |07.04.2020 |nyje.al Në 24 orët e fundit kemi një ulje të ndjeshme të rasteve të prekur nga Covid-19. Silva Bino nga Insituti i Shëndetit Publik komunikon se janë testuar 182 persona të dyshuar, … →lexoni më tej...
Cover
Armand Haxhia | 06.04.2020 | nyje.al  Njutoni thotë: forca që ushtron mbi një objekt është e barabartë me forcën që ushtron objekti mbi ty. Kjo është te fizika klasike ku pretendojmë që të mos i … →lexoni më tej...
kali me maske
Mariana Syla | 06.04.2020 | nyje.al  Ministria e Shëndetësisë dhe e Mbrojtjes Sociale në komunikimin e përditshëm sot bëri me dije se në 24 orët e fundit në Shqipëri u testuan 175 individë, nga të … →lexoni më tej...
per oligarkine
Nebi Bardhoshi | 04.04.2020 | nyje.al  Tri fjalë që përdoren më shpesh këto kohë karantine janë: Covid-19, kapitalizëm, dhe komunizëm. Nganjëherë secila prej këtyre fjalëve shprehen me fjalë të tjera, ose mbështillen me fjalë të … →lexoni më tej...
luli
nyje.al | poezi | 02.04.2020 2 prill 2020. Ndodhemi në Kamëz. Vendi është në shtetrrethim, të përjashtuar janë vetëm punëtorët, që lirinë e kanë për dënim. Ne të tjerëve s’na lejohet të lëvizim. Në këtë … →lexoni më tej...
beni 1
A.V | 30.03.2020 | nyje.al  Nëse shohim një vrasje në rrugë, ne thërrasim policinë. Nëse ndodh një grindje në shkollë, thirret oficeri i sigurisë së shkollës. Nësë kemi një të sëmurë rëndë, me shumë gjasa, … →lexoni më tej...
muzeu i Hasit
Nebi Bardhoshi | 28.03.2020 | nyje.al Dje u dogj Muzeu Etnografik i Hasit. Në fakt vetëm dje u fol për të, pasi ishte lënë në harresë. Dje Muzeu Etnografik i Hasit, pati një ditë zie. … →lexoni më tej...